DOLAR 18,6393 0.03%
EURO 19,6127 -0.04%
ALTIN 1.079,32-0,08
BITCOIN 317288-0,53%
İstanbul
11°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Kurum, iklimle yapılan operasyon ataması

Bakan Kurum, iklimle yapılan operasyon ataması

ABONE OL
2 Kasım 2021 10:26
Bakan Kurum, iklimle yapılan operasyon ataması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Paris Muahedesi kapsamında Türkiye’ye 3 milyar 157 milyon dolarlık kaynak sağlandığını belirterek, “Sürdürülebilir bir iktisat için, yeşil kalkınma için yeşil üretim için bu kaynağı 3 sene içinde kullanacağız.” dedi.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İskoçya’nın Glasgow kentindeki İskoç Aktiflik Yerleşkesi’nde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) hazırlanan Türkiye standının açılışını yaptı. Kurum, konferans gündemini ve Türkiye’nin iklim değişikliğiyle uğraş çalışmalarını AA muhabirine kıymetlendirdi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİR GÜVENLİK SORUNU

İklim sorununu yalnızca bir çevresel sorun olarak ele almadıklarını belirten Kurum, “İklim değişikliği su, besin, Enerji arz güvenliğini etkilemenin yanında Turizm, besin üretimi, ulaşım üzere çabucak hemen her mevzu ile bağlantılı bir problemdir. Bu istikametiyle hem bir kalkınma hem de bir güvenlik problemidir. Gelinen süreçte dünyamız 1,2 santigrat derece ısındı. Bu sıcaklığın 1,5 santigrat derecede kalabilmesi ismine tüm dünya ülkeleri bir uğraş içine girdiler. Türkiye olarak biz de bu çabanın en kıymetli ülkelerinden biriyiz.” sözünü kullandı.

13 Kasım’a kadar sürecek 26. Taraflar Konferansı’nda iklim değişikliğiyle ilgili projeler, bilgi-teknoloji transferi üzere birçok sürecin tartışılacağını kaydeden Bakan Kurum, “Konferansa Türkiye olarak biz de güçlü bir halde ilgili kurumlarımızla katılıyoruz. 13 günlük süreci ülkemiz ismine en verimli şeklide geçirmek istiyoruz. Burada alınan kararlar, Paris Mutabakatı çerçevesinde atılacak adımlar, ülkelerin beyanları değerli. İklim göçleri nedeniyle alınması gereken önlemler var. Tüm bunların tartışılacağı ve yeni kararların burada istişare edileceği bir süreç olacak.” formunda konuştu.

YEŞİL KALKINMA PERİYODUNA GİRDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler 76’ncı Genel Heyeti’nde, Türkiye’nin Paris Muahedesine taraf olacağını ve 2053 yılında net sıfır emisyon gayesine ulaşacağını tüm dünyaya ilan ettiğini hatırlatan Kurum, şunları kaydetti: “Artık ülkemiz ismine tüm dünyanın da içinde bulunduğu yeşil kalkınma periyoduna girmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede biz bu süreçte etkilenen değil, tesir eden, yöneten, liderlik eden bir ülke olmak üzere çalışıyoruz. İnşallah bundan evvel attığımız adımlara çok daha yenilerini ek etmek suretiyle iklim değişikliğiyle çabamızı kararlı bir formda yürütüyor olacağız.”

İklim finansmanına ulaşım noktasında Paris Muahedesi çerçevesinde birtakım problemler olduğuna değinen Kurum, “Paris Muahedesi çerçevesinde ülkemize bir haksızlık kelam konusuydu. Bu haksızlığı giderebilmek ismine Sayın Cumhurbaşkanımız birçok ülke başkanıyla aktif bir müzakereler yürüttü, biz muhataplarımızla bu müzakereleri yürüttük. Ülkemize yapılan haksızlığın giderilmesi noktasında öbür ülkelerin adım atması gerektiğini söz ettik. Bu uğraşlarımızın sayesinde değerli kazanım elde ettik.” diye konuştu.

3 MİLYAR 157 MİLYON DOLARLIK FİNANSMAN YEŞİL KALKINMA İÇİN

Bakan Kurum, Dünya Bankası, Alman Federal Etraf Tabiat Muhafaza ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı, Fransa Avrupa ve Dış Münasebetler Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile bir mutabakata varıldığını hatırlattı. “Türkiye’ye sağlanan 3 milyar 157 milyon dolarlık finansmanla iklim değişikliğiyle gayretimizi daha aktif bir halde yürüteceğiz.” diyen Kurum, şu bilgileri verdi: “Bu finansmanı bir kaldıraç tesiriyle düşünüp tahminen 4-5 katı daha büyüklükte projeyi bu çerçevede yönetiyor olacağız. Sürdürülebilir bir iktisat için, yeşil kalkınma için yeşil üretim için bu kaynağı 3 sene içinde kullanacağız. İnşallah 2053’e geldiğimizde net sıfır emisyona ulaştığımız, karbon nötr bir ülke olduğumuz bir sürece dahil oluyoruz.”

GÜÇ, TARIM, ULAŞIM, ETRAF PROJELERİNDE KULLANILACAK

Kurum, 3 milyar 157 milyon dolarlık finansmanın güç, tarım, ulaşım, etraf, şehircilik alanları başta olmak üzere Yeşil Kalkınmayı destekleyen tüm bölümlerde kullanılacağını vurguladı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, şöyle devam etti:
“Yenilenebilir güç, hidroelektrik geliştirme ve rehabilitasyonu, güç verimliliği, düşük karbonlu üretime takviye verilmesi, yeşil organize sanayi bölgeleri, KOBİ’lerin dijitalleşme çalışmaları, akıllı tarım, biyogaz güç üretimi, yenilenebilir güçle hassas tarım ve besin atıklarının azaltılması, kara yolu ulaşımından demir yolu nakliyeciliğine geçiş, kentlerde toplu taşıma, e-araçlar, su kaynakları idaresi, taşkın denetimi projeleri, sıfır atık teşebbüsleri, yeşil ve ‘net sıfır’ binalar üzere birçok dalımızı ilgilendiren alanlarda iklim değişikliğiyle çaba kapsamında bu finansmanı kullanacağız. Gerek özel kesimin gerek kamunun bu noktadaki projelerine takviye sağlanacak. Bu krediyle, kaldıraç tesiriyle birlikte çok daha büyük bir süreci yönetmiş olacağız.”

İklim değişikliğiyle ilgili bir stratejik plan oluşturacaklarını aktaran Kurum, “Bu plan çerçevesinde ülkemizin 2053 net sıfır emisyon gayesi doğrultusunda yıllar prestijiyle yapılması gerekenleri ve bunların takip edileceği bir süreci başlatıyoruz. Bu bizim yol haritamız olacak. Bu yol haritasıyla birlikte çok çok değerli adımlar atacağız.” dedi.

TÜRKİYE STANDININ AÇILIŞINI YAPTI

Bakan Kurum, 26. Taraflar Konferansı kapsamında Türkiye’nin iklim değişikliğiyle uğraş çalışmalarının anlatıldığı standın açılışında ise “COP26 toplantısına ülkemizi en güçlü formuyla temsil etmek üzere gelmiş bulunuyoruz. İlgili tüm bakanlıklarımızın, sivil toplum örgütlerimizin, üniversitelerimizin, özel bölümümüzün burada konferansları olacak.” sözlerini kullandı. İklim değişikliğiyle uğraş konusunda ferdî gayelerin ipliklerle işaretlendiği kısımda birinci uygulamayı yapan Kurum, maksatları tek tek işaretledi. Türkiye standını ziyaret edenler, iklim değişikliğiyle uğraşta yapacakları davranışları, panodaki ipler vasıtasıyla belirleyebilecekler.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.