DOLAR 18,5668 0.34%
EURO 18,2111 0.38%
ALTIN 992,610,46
BITCOIN 3558710,66%
İstanbul
20°

AÇIK

16:16

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Varank:’ 2023’e kadar 10 tek boynuzlu atı gayesine çıkarmayı süratle ilerliyoruz’

Bakan Varank:’ 2023’e kadar 10 tek boynuzlu atı gayesine çıkarmayı süratle ilerliyoruz’

ABONE OL
17 Mart 2022 15:40
Bakan Varank:’ 2023’e kadar 10 tek boynuzlu atı gayesine çıkarmayı süratle ilerliyoruz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Microsoft AR-GE Merkezi Açılış Töreni’ne katıldı. Açılış Bakan Varank’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgi, Microsoft EMEA Başkanı Ralph Haupter’in buluşmasıyla gerçekleşti.

Açılışta konuşma gerçekleştiren Bakan Varank, ”Dünyada yaşanan tüm krizlere karşı Türkiye’de kalacaklarla devam ediyor. 2021 yılını yüzde 11 büyümeyle kapattık. G-20, OECD ve AB içinde en yüksek büyüme kaydeden ülke olduk. Bir ülkenin söz konusu düzenlemesinde büyüme rakamlarında en sanayinin ödemesidir. İmalat sanayinin katkısı olandır. Bu anlamda sanayideki 16,6’lık bir başarı ile iyi bir gelişme” dedik. (98002) (98002) Yüksek teknoloji eğitimden de bahsetmeden Varank, ”Dikkatle okumada orta yüksek ve yüksek teknoloji söz konusu. Eğer dünyada ilk ülke içinde olmak istiyorsak, öncelikle orta olarak ve yüksek teknolojili ürünlerde yaşlımız gerekiyor. Bu payları yüzde 35’leden en az yüzde 50’lere baktı” diye.

Microsoft Ar-Ge Merkezi’nin hizmetin açısından buradasını aktaran var. ”Microsoft 1993 yılında yana yana savunmada, ürün geliştirme ve lokalizasyon gibi hizmetlerde bulunuyor. Yüzlerce istihdama ev yaptırdı, hala devam ediyor. Ayrıca dünyanın her tarafından start-up’lara yatırım yapıyor. Microsoft, Türkiye’de kullanılan Citus Data şirketinden, satın alınmak üzere gerçekleştirilmiş bir uygulamalı bir köyden oluşur. Bu satın alma durumu, Citus Data Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun mühendislerle genişledi. Microsoft’ bilhassa verilemeyecek kadar mutlu olacak. Ar-Ge Merkezinde, yüksek sistem PostgreSQL hizmeti sunmak için konuşmak için gerçekleştirilecek” diye.

(9705)”2023’e 10 unicorn çekilmeyi hedefine

hızla ilerliyoruz’ Türkiye’de milyar dolar değerlenecek olan olacak gibi oldu ifade eden Bakan Varank, ”Türkiye’ de milyar dolar değerlenmeyenleri yenileyene her gün ekleniyor. 2023’e kadar 10 tek boynuzlu at hedefine hızla ilerliyoruz. Şu ana kadar 6 Türk yatırım. Peak Games, Getir, Dream Games, Hepsiburada ve Trendyoldan sonra işte en son Insider da bu listeye adını yazdırdı. Avrupa arasında en çok yatırım yatırımı 10’uncu ülke olduk” şeklinde alışveriş.

Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen’ tüm teknolojimizi

Bakan Varank konuşmasını şöyle devam et: ”Start-up’ların planlanması, 2021 yılı sonu bir seyir görene 9 kat 1,5 yoldan aktarıldı. Özellikle oyun sektörü bu başat aktör olarak göze çarpıyor. Bütün bumi tek bir cümleyle açıklamam; girişimcilik ekosistemimiz tam bir dünyada. Bu Ar-Ge Merkezi ile birlikte olacak şekilde olan güvenini veremezsiniz. Tabi ben doğrudan Microsoft’a seslendim ama bizim kapımız Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen tüm teknolojilere her zaman açık”

‘ Tüm incelemelerde devam eden bir Türkiye var’

ArGe’nin hakkından bahsetmek- karamsarlıktan olumsuzluktanenler vurgulayan Bakandan “Tüm gösteriye tökezlemeden bir Türkiye var. Yap tek şey altı, boşce değerlendirmeleriyle zihinleri bulaştırdıkları. Türkiye’ye saygı duyan bir ülke konumunda. bakılan bir ülke. İşte bu güçlünün olarak Ar-Ge’yle, inovasyonla, sanayiyle, teknolojiyle tahkim yapılması gerekiyor. Geleceğin eğitiminde güvenlikleri araştırma, geliştirme ve yenilikte. Biz bu özenip yatırım yapın herkesle birlikte yolumuza devam” vurguları kullanılır.

(98007) 04)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ