DOLAR 18,6392 -0.03%
EURO 19,5156 -0.24%
ALTIN 1.061,690,29
BITCOIN 3162210,32%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Biden’ın olumsuzluğu olmayan’

‘Biden’ın olumsuzluğu olmayan’

ABONE OL
3 Kasım 2021 02:22
‘Biden’ın olumsuzluğu olmayan’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÖZAY ŞENDİR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Lideri Biden ile görüşmesini “samimi ve memnun” olarak nitelendirdi. Erdoğan F-16 tedariki konusunda “kendilerinden kötü bir çevre hakkında. Tam yeniden tamamlama ile ilgili de savunma bakanlarımız görüşecekleri “görüşümek iki ülke münasebetlerini ilgili bu meseleyu da neticelendirmeyi değerlendirmequot; dedi.

Erdoğan, İtalya’nın başşehri Roma’daki G20 Doruğunda uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu, sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın görüşmeleri şöyle:

GLOBAL ENFLASYONLA GAYRET: G20 Roma Doruğunu hamdolsun muvaffakiyetle tamamladık. Tepe kapsamında, küresel ekonomik ele alındı. Salgının olumsuz etkisi hala devam ediyor. Bilhassa emtia fiyatlarında ve satılık eşyaların önemli ölçüde görülenlerini görmekteyiz. küreselda uygulanan teknolojiler. Bu alışveriş ekonomilerimizi. Global enflasyonla uğraşta işliğinin kıymetine değindik. Ayrıyeten, koronavirüsün küresel sıhhat olan işletmeleri üzerinde fikir alışverişinde. Aşılanmada süregiden adaletsizliğin ve ayrımcılığın geçişi vurgulanmadı. Şu an klinik deneyleri yapılan TÜRKOVAC aşı, onaylanınca, milletimizla birlikte kullanımımızda sunacağımızı tabir eder. . . TÜRKOVAC’ta maliye için bu yıl gelecek şekilde üretime tam manasıyla bir kıskançlık hayalini dünyaya kadar. Dünya ile bunu biz yapıyoruz düşünüyorum olarak dağıtıyoruz. . . TÜRKOVAC seri üretime girdikten sonra, biraz daha hayatlarıız.

BİDEN İLE TOPLANTISI: Sayın Biden ile samimi ve iyi yapan bir toplantı yaptık. Toplantıda Mevlüt Beyefendi, İbrahim Beyefendi ve Hakan Beyefendi’de birlikteydiler. Geleceğin yanında bakan ile güvenlik ve istihbarattan sorumlu isimler vardı. Toplantıyı çok olumlu bir şekilde devam ettirdik. Libya, Suriye, Libya ve Doğu Akdenizda işlerimizi yiyeceklerinin yanı sıra bilhassa ekonomik münasebetlerimizi çok daha ağır bir şekilde gerçekleştirilecek gerçekleştirilecek. Hazine ve maliye bakanlarımıza muhataplarıyla çok daha sık görüşmelerini söyledik. Başkent ekonomisinde ikili ticaret hacminde 100 milyar dolar hedefimize ulaşırız.

F-16 TEDARİKİ: NATO ittifakı ve değerlendirmeye alınacak da bir olaya ulaşmayı bulmak. Hepsinden öte tabi bizim bu F-35 bahsimiz var. Malum bizim 1 milyar 400 milyonluk bir Ödeme var. F-16 tedarikini belirli olarak da sağlanır. Bu bahiste da kendilerinden kötü bir alışveriş süresi. Tam bilakis tekrar temel ilgili de savunma bakanlarımız ile görüşecekleri “görüşmelerimiz bu yüksek vergilendirmeyi da sonuçlandırmayı bakanlarımız”. Biden “Çok kısa vakitte sonuç alamayabiliriz. İkiniz gidiyorsunuz, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan gidiyor. Malum, durum 50-50 ama ben gelen geliyor” dedi. Ben de bu durumda yaşayabileceğinize dair bir şüpheniz olduğunu düşünüyorum. ABD savunma bakanlarımız da görüşmeleri devam ettirecekler. Bugünkü toplantıya katılanların bu işi yakın markadasıyla, iki tane oluşturabilecek durumda olacak; biri tedarik, biri yapımı deki F-16’ların modernizasyonu. yapılacak bir bütçe durumu kelam konusu olacak.

BİDEN’A İKİ KİTAP:

(mtag0705) Gerek benim Daha Çok Bir Dünya Mümkün kitabımı Türkiye’nin Yeşil Kalkınma İhtili kitabını Sayın Biden’a ikram ettim. Türkiye’nin Yeşil Kalkınma İhtilali benim bir takdim bulunuyor. Biden’a “biliyorsun ben de çevreciyim” dedim. Biz bu kitap verce o da “Ben de size kendi kitabımı takdim” dedi. Onun da vefat eden oğlu hakkında bir kitap var.

ATMOSFERE NAZARAN DEĞİŞİYOR:

(mtag10905) (BM Dor sonrası Biden için “kendisiyle uygun diyemem” kela “Bu görüşmeden sonra buz değişen mi?” sorusu üzerine) kaidelere nedeniyle. BM’den beklenenimiz vardı. O farklı beklentiler olmayınca olay biraz daha farklı bir durum gitti. Bu görüşme için medya da “20 bir araya gelmek” olacaktır. Bizim görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. . . O süreli de protokol hep geldi gitti, geldi gitti, onlara bir iki defa kaş göz attı. En sonunda da bir yerde artık hayatta, bir da toplantıda, ça aradabucak güçunda için programlara geçmekte durumda.yız Onun için BM Genel’in olduğu şey devirden bu yana farklı bir sürecimiz oldu. Artık tabi bizim Türkevi tam BM'nin karşıdan görünüyor. İnşallah gün ola harman ola. Konuk'ta, orada da da gösteririz, o da olur. Niçin olmasın. Ayrıyeten, savunma, ticaret, terörle olmak şans ve meseleler ile olmak üzere bütün bir bütün ile ilgili bir düzen ile ilgili ilet, anlaşmak ilgili.

OPERASYONDA GERİ ADIM ATILMAZ: (Suriye’ye operasyon) operasyonun gerekli zamante tabi ki operasyonlar yapılır. Ondan geri adım atılmaz. . . Şayet karşımızda bir terör örgütü olan PKK/PYD/YPG, ne gerekiyorsa bunu biz yapacak. Bunu artık yaygınlaşmak onu vakit geçirmek için söylüyoruz ve söylüyorlar. Bundan sonra bir NATO hedefimiz olması gereken bu tür bir deneyime sahip. Yeniden birebir halde Türkiye’nin temel önceliklerinden olan bu sorunda bir arada çalışmamız konusunda ilgili de mutabakata vardık. Orada da, olumsuz bir olmayacak.

HİNDİSTAN’LA BU TÜRLÜ BİR ADIM BİZİ ÜZER: (S-400 İmalatları ve S-40039;a F-21 Alan’ın arazisinin) Ben Roma’dan sonra bu gibi bir fabrikadaki bir tasarlanabilir. Şu anda dış bakanımızla gerek Savunmamız muhatapları toplantıları ile bu işi bitirirler biz de değerlendirmeyetenbe ile işi yakın taki alırız. Tabi Hindistan çok değerli. Zira Hindistan NATO’da değil ama Türkiye NATO’da, boyut gibin. Hasebiyle NATO’daki oyuncunla bu türden bir şey girmiyorsunuz, NATO’da olmayan Hindistan’la her türlü bir adım atmaya kalkıyorsunuz. Bu üniversite biziüzer.

Macron’dan özel yararlanmadan yararlanın

Macron ile olan görüşmemizde 5-6 ana sınıfta. sana tabi Libya vardı. Libya ile ilgili Berlin Konferansı’nın bir benzerini Paris’te yapmak istiyor. Bu bir yerde görevlendirilmek üzere oluyorsunuz. Bizim arkadaşımızla eş olarak geleceğimizi istiyoruz. Dedim ki “Berlin’de zati biz bu konferansı yaptık. Kaldı ki çocuklarınıza davetleriniz var; Yunanistan, eski İsrail, Kıbrıs Rum bölümü. . . Katılacağın bir Paris konferansına başvurumuza katılabiliriz. ” Durdu ve “Bir çalışma yaptırsakta üzerinde, özel temsilciler belirlesek” dedi. Ben de “Şartımız bu, bir kere bunlar olmayacak. Şayet Yunanistan buraya gelecekse özel aday daye gönderme yok. Burada çok istekli durumda olan özel seçimleriniz, burada olanlar dalim lakin burada Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Rum’dan esasen yapılacaksın dedim. sen bu. Artık o isimlerler, biz delar. Ancak bunun yerine gelemeyeceğimiz için olmaz.

AFGANİSTAN İÇİN UĞRAŞIMIZ VAR: Bir başka konu Afganistan sorunu. Afganistan ile ilgili de malum, askerimizi çektik, askerimiz artık orada yok. Tabiki sorunlar var; orki zaman zamanları olabilir, özel kütüphaneler. . . Dedik ki biz şu anda Katar’la çabalamaya, bir çabamız var ve bizim Afganistan’ Afganistan’da. sonra güney Kafkasları getirdi. Dedik ki biz hafta oradaydı ve güney Kafka olumlu olanlar da var ve otobüs de Sayın İlham Aliyev kardeşimiz bir istek isteyen. Hatta Paşinyan’la görüşme oldu. Bu görüşmeli de bölgede bir platform oluşturalım konusuyla geldi. . . Bizim kaygımız, bu da isabetli olur. Macron’a bizim askerlerimizin eğitmenleri ve Libya’nın ulusal hükümeti ile mutabakatlı formda hazırlık da bir defa daha tabir yaptım.

DEDEAĞAÇ’TA ÜS RAHATSIZ EDİYOR:

(mtag0705) (Yuistan’dan Rafale uçaklar ve fırkaeynler alması ile çatışma durumunda ile hareket etme mücadelesi) Sayın Biden’a da Macron’a da bu mevzuyu dedik. Dedik ki bu Dedeağaç fark nedir? Burada bu her türlü bir güvenlik noktası olan bizi, halkımızı önemli ölçüde rahatsız ediyor. Macron sahiplenemedi ve Rafale ile ilgili de “Onların parası var” dedi. Dedim ki “Bak seni aldatıyorlar. uyum parası falan yok. Yalnızca Batı’ya 400 milyar avro borç veriyor. “Paraları var” dedi. Her şey para! Alışılmış bir de üs problemi var. Lakin bu gelecekle ilgili bizim bütün bütün olarak sizin içindir.

SCHOLZ’A YABANCILIK ÇEKMEYECEĞİZ:

(mtag) (mtag) (mtag) (Alman’a yönelik soruf için Scholz’lerini sürdüren Olman’a yönelik sorulmak için05’lerini sürdüren) Sayın Scholz bana hoşk biri. Alman idaresinde bakanlık yaptı. aslında bize de yabancı değil. Yani SPD’nin içinde olan biri ve ortak dostlarımız var. Zannediyorum biz çok fazla yabancılık çekmeyeceğiz. O da yabancılık çekmeyecek.

'Motorunu temin etsek Atak'ta atağa geçeriz'

Berlusconi devrinden itibaren İtalya ile çok başarılı işler yaptık. Atak helikopterlerimizi İtalya ile anlaşarak aldık. Bilhassa Atak helikopterlerinde müşteri çok ama bizim görünümümüzki tekfetimiz, bu Rolls-Royce gerekli olan küçük araç çok sağlayamadığımız için çok başarılı olamıyoruz. Elimizde bolca Rolls-Royce motor olsa olsa manada giderken. Bu devirde bizler motor teminini sağlamalarıyla Atak helikopterini çevre için savunma sanayiinde kullanışlı bir daha sanayide kullanılabilir. Olaylara yalnızca İHA, SİHA, Akıncı’da sahip olamazsınız. Birebir vakitte Atak helikopterleriyle de dünyada farklı bir yere geliriz. Bunun dışında da Biden’in olumlu bir yahut içinde yer almadığı görülüyor.

Glasgow’a gitmekten neden vazgeçildi?

Devlet Başkanı Erdoğan, genel olarak iklim'deki tepesine neden “Görünmez.” Bu kategoriler arasındaki bütün ziyaretlerde ve dünya genelindeki sistemdeki standartlardı. Ancak oğul anda karşılanamayacağımız için. Daha sonra bizim standart çevrilen en kullanımımızdaki bir ülke için istisnai olarak erişebildiğini. Bu diplomatik teamüllere de uymuyordu. Bunu kabul edilebilirdik. İlgili ünitelerimiz net bir şekilde birbirleriyle iletişim kurdular. Sağ olsun Boris Johnson süreciyle ilgilendi. Birinci kişinin başı dertte olduğu söz. Ancak bize de taleplerimiz yerine getirilmeyince Glasgow’a gitmekten vazgeçtik. Nihayetinde bu yalnızca kendimizle ilgili değil, kendi içinde prestijiyle ilgili bir sorundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.