DOLAR 18,6448 0.03%
EURO 19,6923 0%
ALTIN 1.079,240,70
BITCOIN 3216582,46%
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

17:43

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Dikkat! Son gün 30 Kasım

Dikkat! Son gün 30 Kasım

ABONE OL
2 Kasım 2021 09:22
Dikkat! Son gün 30 Kasım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Türkiye sonları içinde bulunan bina, arsa ve yerlerin emlak vergisi konusuna girdiğini belirterek, “Emlak Vergisi, belediyeler tarafından bina, arazi ve yerler için tahsil edilen ve servete dayalı bir vergidir. Mükellefler 2. taksit ödemlerini 30 Kasım’a kadar yapabilecekler. 2021 yılı emlak vergi kıymeti tekrar değerleme oranının yarısı olan yüzde 4,55 oranında artırılmıştı. Ödeme yapılmadığı takdirde gecikme cezası aylık yüzde 2 olarak uygulanacak” diye konuştu.

Emlak vergisi mükellefleri ve muafiyetler hakkında da bilgiler veren Özelmacıklı, “Emlak vergisinin mükellefi bina yahut arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina yahut yere malik üzere tasarruf edenlerdir. Bir bina yahut toprağa hisseli mülkiyet halinde malik olanlar payları oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar. Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri yalnızca kanunla kurulan toplumsal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıyeten gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye hudutları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır” dedi.

“Değerli konut vergisi mükellef sayısı da artacak”

Bu yılın bina, arsa ve topraklar için 2022 yılına ilişkin uygulanacak emlak vergi bedelinin tespitiyle ilgili metrekare ünite paha takdirlerinin yapıldığı devir olduğunu belirten Özelmacıklı, “2022-2025 yılları emlak vergi bedellerinin hesabında dikkate alınacak olan arsa ve arazi metrekare ünite pahaları tespit edilerek karara bağlandı. Birtakım cadde ve sokaklarda artışlar ise yüzde 50’yi geçti. Şayet geçen devir olduğu üzere bir düzenleme gelmezse gelecek yıl için birçok mükellef çok yüksek emlak vergileri ile karşılaşacak. Kıymetli konut vergisi mükellef sayısı da bir oldukça artacak” sözlerini kullandı.

“Emlak vergisi kıymetli bir etken”

Özelmacıklı, “Emlak vergisi tapu harçlarından, veraset ve intikalden vergilerine, konut teslimlerindeki KDV oranlarından, emsal kiralardan tapu harçlarına kadar birçok kalemi etkilemektedir. Son düzenlemeler ile pahalı konut vergisi de emlak vergilerine nazaran belirleniyor. Emlak vergisi büyükşehirlerde ise yüzde 100 artırımlı uygulanıyor” dedi.

KAYNAK: İHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.