DOLAR 18,6488 -0.02%
EURO 19,5679 0.07%
ALTIN 1.062,960,41
BITCOIN 316810-0,33%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

e-Devlet’te yeni yıl amacı: 60 milyon!

e-Devlet’te yeni yıl amacı: 60 milyon!

ABONE OL
2 Kasım 2021 07:28
e-Devlet’te yeni yıl amacı: 60 milyon!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA muhabirinin, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yaptığı derlemeye nazaran, kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması ve kullanımının artırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Ekim ayı prestijiyle e-Devlet Kapısı üzerinden 824 kurum ve kuruluşun 6 bin 1 hizmetine ulaşılabiliyor.

Portalın taşınabilir uygulamaları üzerinden de 3 bin 205 hizmete erişim sağlanabiliyor. Bu hizmetlerden birebir devir prestijiyle 56,7 milyona ulaşan kayıtlı kullanıcı istifade edebiliyor.

2021 yılı Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’na nazaran e-Devlet hizmetlerini kullananların oranı ise geçen yıla nazaran yaklaşık 7,5 puan artarak yüzde 58,9 oldu.

Avrupa Birliğinin (AB) yayımladığı 2020 e-Devlet Kıyaslama Raporu’na nazaran Türkiye, kullanıcı odaklılık ve temel sağlayıcılar başlıklarında sırasıyla yüzde 90 ve yüzde 73 ile yüzde 86,5 ve yüzde 61,4 düzeyinde olan AB (27+9) ortalamalarının üzerinde bir performans ortaya koydu. Şeffaflık başlığında da yüzde 62 ile yüzde 65,6 olan AB (27+9) ortalamasına yakın bir düzey elde edildi.

E-DEVLET HİZMETLERİNİ KULLANANLARIN ORANINDA AMAÇ YÜZDE 60

e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcı sayısının ise 2021 sonu prestijiyle 57 milyonu bulması öngörülürken gelecek yıl 60 milyon bireye çıkması amaçlanıyor.

Yıl sonu prestijiyle e-Devlet’ten sunulan hizmet sayısının 6 bin 100 olarak gerçekleşmesi varsayım edilirken, bunun 2022’de 6 bin 500’e çıkarılması hedefleniyor.

16-74 yaş aralığında bulunan bireyler içerisinde e-Devlet hizmetlerinden yararlananların oranının bu yıl yüzde 58,9 olarak gerçekleşeceği kestirim edilirken, bunun gelecek yıl yüzde 60’a çıkarılması planlanıyor.

Buradaki hizmetlerden memnuniyet oranın da gelecek yıl yüzde 99 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

HİZMET SUNUM KANALLARI GÜZELLEŞTİRİLECEK VE KANAL ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRILACAK

Kamu hizmetlerinin kullanıcı odaklı bir bakış açısıyla, aktifliği ve birlikte işlerliği sağlayacak modernizasyon ve süreç iyileştirmeleri yapılarak elektronik ortama taşınması ve e-Devlet Kapısı’ndan hizmet sunumunun ve kullanımının artırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda, e-Devlet çalışmaları kullanıcı odaklı hizmet sunumu ve kamu idaresinin aktifleştirilmesi bakış açısıyla yürütülecek, hizmet sunum kanalları güzelleştirilecek ve kanal çeşitliliği artırılacak, dezavantajlı kısımların muhtaçlıklarının karşılanmasına öncelik verilecek.

e-Devlet çalışmalarına ait yönetişim ve uyum yapısı güçlendirilecek. e-Devlet çalışmalarında merkezi idare ve lokal idareler ortasında iş birliği ve uyum artırılacak.

SİBER GÜVENLİK TEHDİTLERİNE KARŞI SİSTEMLER GÜÇLENDİRİLECEK

Hizmet sunumunda gereksinim duyulan temel bilgi sistemleri ile ortak altyapı, hizmet ve standartların geliştirilmesine devam edilecek, kurumsal bilgi sistemleri sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulacak.

Bu amaçla, Data Yönetişimi Çalışma Kümesi kurulacak ve kamuda ileri bilgi analitiği ve yapay zeka uygulamalarının gerçekleştirilebileceği Merkezi Kamu Bilgi Alanı’nın hayata geçirilebilmesi için gaye mimarilerin hazırlanmasına yönelik çalışmalara başlanacak.

 

Ulusal Data Stratejisi ve Aksiyon Planı’nın hazırlanmasına yönelik çalışmalara da başlanırken, kamu iş süreçlerini uygunlaştırmak üzere Merkezi Servis Tasarım Platformu kurulacak.

 

Öte yandan kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılımlar yaygınlaştırılacak ve bu alanda kurumsal kapasite geliştirilecek.

 

Kamu kurumlarının siber güvenlik tehditlerine karşı korunması ve kamu hizmetlerinin sunumunda şahsî bilgilerin mahremiyetinin sağlanmasına yönelik sistemler güçlendirilecek.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.