DOLAR 18,6364 -0.03%
EURO 19,5115 -0.24%
ALTIN 1.061,240,25
BITCOIN 3162080,34%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

E-ticaret son dakikaları: geride kalan geride kalanlar

E-ticaret son dakikaları: geride kalan geride kalanlar

ABONE OL
2 Kasım 2021 07:30
E-ticaret son dakikaları: geride kalan geride kalanlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hükümet, milyonlarca tüketicinin korunması için değerli bir adım daha atıyor. Gelecek yıl ticaretin ve tüketicinin korunmasına yönelik hizmetler öne çıkacak. E-ticaret süreç hacminin gelecek yıl 450 milyar liraya çıkması beklenirken, tüketicinin sıkça mağduriyet yaşadığı eserlerin iade alınması süreci kolaylaştırılacak, toptancı halleri yenilenecek.

Tüketicilere yönelik ‘hizmet memnuniyet endeksi’ oluşturulacak. Uyuşmazlık tahlil düzeneği tüketici lehine güçlendirilecek. İşte e-ticaret ve iade konusunda gelecek düzenleme detayları…

Türkiye’nin ticaretin kolay ve inançlı yapıldığı, tüketici haklarının gözetildiği ve korunduğu değerli ticaret merkezlerinden biri haline getirilmesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na nazaran gelecek yıl ticareti kolaylaştırmak, tüketiciyi korumak emeliyle yaşama geçirilecek uygulamalar şöyle:

TOPTANCI HALLERİ YENİLENİYOR

Tarım, imalat kesimindeki gelişmelerle tüketicinin yararı gözetilerek toptan ve perakende ticaret dalında piyasa işleyişinde karşılaşılabilecek aksaklıklar giderilecek. Toptan ticaretin geliştirilmesi için toptancı hallerinin ve gibisi yapıların modernizasyonu sağlanacak. Bu gayeyle mevzuat çalışmaları ve ikincil düzenlemeler yapılacak.

E-TİCARETTE İADE KOLAYLAŞACAK

E-Ticarette itimadın sağlanması konusundaki çalışmalar tamamlanacak, bilhassa coğrafik, kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye’nin rekabet avantajı olan bölgelerde pazar hissesi artırılacak Hudut ötesi e-ticarette eserlerin iade alınması süreci kolaylaştırılmasına yönelik teknik düzenlemeler yapılacak, uygulama güzelleştirilecek, kullanıcı kılavuzları yayınlanacak.

ESER GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK

E-ticarette eser güvenliği kontrolünde model geliştirilecek, yasal düzenleme yapılacak. Uzaktan bağlantı araçları yoluyla piyasaya arz edilen eserlerin nezaret, kontrolüne dair yönetmelik hazırlanacak.

TÜKETİCİ HUKUKU GÜÇLENİYOR

Tüketici hukuku uyuşmazlık tahlil sistemlerinde kapasitenin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Tüketicileri bilinçlendirici gereçler hazırlanacak ve dijital platformlar geliştirilecek.

HİZMET MEMNUNİYET ENDEKSİ OLUŞTURULACAK

Tüketicilere yönelik hizmet memnuniyet endeksi oluşturulacak. Belirlenecek üniversite ve araştırma kuruluşları tarafından Türkiye genelinde her yıl yapılacak araştırma ile memnuniyet endeksi oluşturulacak.

E-TİCARET HACMİ 450 MİLYARA ÇIKACAK

Salgınla birlikte e-ticaret alanında patlama yaşandı. Geçen yıl e-ticaret hacmi yüzde 66 artarak 226.2 milyar lira oldu. Evvelki yıl yüzde 9.8 olan e-ticaretin genel ticarete oranı geçen yıl yüzde 15.7’ye yükseldi. Perakende e-ticaretin toplam e-ticaret içindeki hissesi yüzde 64 olarak gerçekleşti. Evvelki yıl 68 bin 457 olan e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı 2020 yılı prestijiyle 256 bin 861’e çıktı. Bu yılın sonunda 100’e ulaşması beklenen itimat damgası almış e-ticaret sitesi sayısının gelecek yıl 250’yi bulması hedefleniyor. Bu yıl yüzde 44’lerde olan internet üzerinden alışveriş yapanların oranının gelecek yıl yüzde 51’i aşması öngörülüyor. E-ticaret süreç hacminin de yılsonunda 340 milyar liraya, gelecek yıl 450 milyar liraya çıkması bekleniyor.

HAMİ UYGULAMALAR GÜZELLEŞTİRİLECEK

Tüketicinin korunmasına ait mevzuat güzelleştirilecek. Farklı yönetimler üzerinden yürüyen yapının toplulaştırılması için bağımsız bir Piyasa Nezaret ve Kontrol Kurumu kurulacak. Piyasa kontrol faaliyetlerinin aktifliği artırılacak.

Kurum; insan sıhhati, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki sıhhati, etraf ve tüketicinin korunması açısından minimum güvenliği sağlamayan eserlerin piyasaya arzına karşı tesirli uygulama yapacak.

KAYNAK: SABAH/HAZAL ATEŞ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.