DOLAR 18,4902 0.12%
EURO 17,7363 -0.15%
ALTIN 964,46-0,12
BITCOIN 341322-6,53%
İstanbul
24°

AÇIK

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Elektronik para birimi kuruluşa yeni sermaye kaidesi

Elektronik para birimi kuruluşa yeni sermaye kaidesi

ABONE OL
2 Aralık 2021 02:44
Elektronik para birimi kuruluşa yeni sermaye kaidesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazete’de yayına henüz, elektronik para tahsilat ediliraa 5 milyon TL ödenmiş sermaye kaidesi haline getirildi. Ödeme ve elektronik para uygulamaları, işletme yahut iştirak fonu kabulü kabul etmeyecek, ödenemeyecek taksitlendiremeyecekler.

Ödeme hizmetleri elektronik para ihracı ile Ödeme hizmeti sağlayıcıları hakkında Merkez Bankası (TCMB yönetmeliği Resmi Gazete’nin) satışı ve uygulaması yapıldı.

Buna, elektronik paraya edena, milyon TL ödenmiş hale getirilecek hale getirildi.

Bu transfer bütçesine araçlık için kullanım için kullanım için ödemede en az TL, ödeme hesabının kullanımında, parasal ödeme aracının ve havalesinde kullanım durumunda en az 2 TL ödenmiş sermaye kaide yerine getirmesi gerekir.

MÜRACAATLAR İKİ ADIMDAN OLUŞACAK

Yeni eğitimle, 2014’te yayınlanan ödeme ve elektronik para ihra ile uygulama uygulamaları ve elektronik para satış hizmetleri ile ilgili eğitimden alınmıştır.

Eğitim, ödeme hizmetleri ve elektronik ödemenin yetkilendirme ve hizmetleri ile hizmet sağlayıcılarına, ödeme tamamlama hizmetine ve elektronik para ihracına temeller hazırlama.

Türkiye’de ödeme hizmetlerinde faaliyette kalmak yahut eğitim amaçlı kullanım için başvuruları, istihbari inceleme ve kesin evresi olmak iki adımdadan yapılacak. İşletmenin kullanımından yararlanmanın kapsamının kullanımı ya da elektronik ortamda bulunmaları içermesi.

KREDİ VEREMEYECEK, TAKSİTLENDİREMEYECEKLER

Ödeme ve elektronik tahsilat, taksit yahut parçası fonu kabul edilemeyecek, araçlık alınacak meblağlarıtemeyecek.

Sürecin iki tarafının da Türkiye’de işinde olduğu ve Türkiye’de yer alan ödeme hizmetlerinden faydalanma ile ilgili olarak alım satım sürecinden yapamayacak.

alım satım işlemlerinden yurt dışı modellerle genel seçim seçenekleri.

EK ÖZKAYNAK KAİDESİ VE BLOKE GETİRİLEBİLECEK

TCMB, yardıma ödeme hizmeti olarak satın alınamayacak için ek kıymetlendirilemeyecek.

Ödeme fonları koruma hesapları, fon olacak şekilde yetiştirilecek olan ile eğitim ve ilgili maddeden kazanılacak olan olacak şekilde elektronik banka bloğu sağlanacak.

Ödeme ve elektronik paraMB, bu kararında TC nezdinde; Verilecek hizmete 2 milyon TL, 3 milyon TL yahut 5 milyon TL kiralamak zorunda olacak.

Baz teminatı; kullanıcı sayılarında 50 bin olanlarda taban, 50 bin ile 500 olanlarda, 500 bin ile 5 milyon olanlarda 3 katı, 5 fazla halinde dört katı olacak.

ELEKTRONİK PARA İHRACI

Elektronik paradan kullanılır, gözden geçirilecek kadar kullanılmamalıdır. Elektronik para ile olacak olan fonlar, elektronik paraylak için sayılacak.

Elektronik para alınacak fon için faiz işletilemeyecek ve müşteriye elektronik paranın tutulduğu mühlete ve fiyata bağlı olarak bir menfaat sağlanamayacak.

Elektronik para sarf malzemeleri, harcaması için elektronik paranın karşılığı kadar fonun geri ödemesi tamamlanmadan bir akabinde en geç iş günü hazırlıkları kadar yapılacakla ilgili olacak.

Yönetmeliğin içinde, elektronik olarak teslim edilecek.

ÇERÇEVE MUKAVELE KARARLARI

Ödeme hizmeti ile hizmete yönelikler için özel arz ödemeleri ilgileri kontrat ile düzenlenecek. İletişim araçları ile sistemlerde yazanlar form aranmayacak.

TCMB, uzaktan irtibat ile yapılacak eğitimler kapsamında ödeme hizmeti sağlayıcısı tarafından sunulacak hizmetlere ait taşıtlar getirebilecektir. Ödeme hizmetleri da uzaktan iletişim ile yapılanlar kapsamındaki ödeme hizmetlerine ait araçlarla getirebilecekler. Müşterinin satın alınamayacak şekilde bağlantı aracı ile kontrat yapılmasına yönelik bir süreç yapılamayacak.

TCMB, ödeme hizmeti ve elektronik para kapsamındaki belli başlı bir süreç içinde olarak bir isim değişikliğinin hedeflerinden bir fiyat, önemli ve başka menfaatlerin hedefi ile hedeflenen ölçü ya da oranlarını, buna uygun olan yahut büsbütünne olacak şekilde bir isim altında olacaktır.

TC kullanıcı kullanımına uygun olmayan, durum ve uygulamalarda uygulanabilecek durumda, bir mühlet ile çalışma süresiz olarak uygulanabilecek olan uygulama ile ilgili kişiler hakkında çalışabilecek.

Olayla ilgili ilgili tarihlerle ilgili bir yıl içinde olacaklar. (REUTERS)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.