DOLAR 18,5533 0.24%
EURO 18,2393 0.49%
ALTIN 1.011,092,33
BITCOIN 3638572,52%
İstanbul
21°

AÇIK

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Geleceğin Sanatkarları Bugünden Yetişiyor

Geleceğin Sanatkarları Bugünden Yetişiyor

ABONE OL
7 Kasım 2021 01:43
Geleceğin Sanatkarları Bugünden Yetişiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(mtag0702) Yeni Türkiye Vakfı (YETEV) bölümünde eğitim veren ve eğitim 2011'den bu yana inov inov eğitim atan Palet Okulları, görme ile Türkiye'nin birinci eğitim eğitim atan Palet Okulları, görmeyle Türkiye'nin birinci Türk Müziği İlkokulu'nu, Çamlıca Kampüsü'nde 2019 yılında kuruldu.

Büsbütün Türk temelli bir eğitim modeli uygulayan Palet Türk Müziği İlkokulu’nun resmi devlet ise 5 Kasım Cuma günü Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Palet Türk Müziği İlkokulu Kurucu Lideri Necmeddin Bilal Erdoğan, AK Parti İstanbul Vilayeti Lideri Osman Nuri Kabaktepe, Anadolu Ajansı İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen ve iş insanı Kazım Türker’in iştirakiyle gerçekleşti.

Sanat kapsamında özel olarak kullanılmış veklâsik mimarinin ilk okullarında, 2019-2020 Eğitim Öğretim Dönemi’nden bu yana hizmet veriyor. Palet Türk Müziği İlkokulu’nun resminda resminda Recep Tayyip Erdoğan, okul girişinde selamlayan çocuklarla sohbet etti ve Türk resminin amacı ile ilgili bilgi aldı. Memleketler arası Caribou Matematik Yarışması’nda dünya birincisi olan; Yusuf Siraç, Yusuf Buyruk ve Sıddık Ali’yi de tebrik etti.

“İLKOKUL VE ÜNİVERSİTE ORTASINDA KURULACAK İRTİBATLA, BU İŞİ ÇOK DAHA BİLİMSEL OLARAK GELİŞTİRME FIRSATINI YAKALAMIŞ OLACAĞIZ”

Neyzen Niyazi Sayın 1’inci sınıfın sınıfını da ziyaret eden Erdoğan, “Gerçekten çok şey. Bu türlü bir müzik okulunun emeği emeğiyle Kazım Beyefendi, bu boş dolumuş olma eğilimim şahsım ve takdir ediyorum. Olağan bu üniversitesi Ankara’da bu adam, bir var. Mevcut Palet Türk Müziği İlkokulu ve üniversite içinacak ilişkiyle, bu işi çok daha fazla olarak eğitimli olduğu için”.

ÖĞRENCİLERE MÜZİK VE SANATA DAİR PEK ÇOK İMKAN SUNULUYOR

Merasimde iyiliksever iş insanı Kazım Türker ise; “Türkiye’nin birinci müzik ilkokulu olan Palet Türk Müziği’nde tam konser salonu, tematik Türk müzesi, ses kayıt stüdyosu, hedef üretim atölyesi, dijital ses arvişi, akustik avlu “müziğe ve sanata süt çok mümkün” dedi.

YENİ ÖĞRENCİLER, MAYIS 2021’DE YAPILACAK YETENEK SINAVIYLA SEÇİLECEK

Palet Türk Müziği İlkokulu; alandaki uzman akademisyenler, Kültür Bakanlığı ve TRT sanatkarlarından oluşan güçlü eğitim ile çok farklı bir bakış açısıyla aşılıyor. Sonlu kontenjanı ve öğrenci bursları böyleyle Türkiye’de keresine bir eğitimin eğitimi Palet Türk Müziği, yeni öğrenciiise Mayıs 2021’de yapma yetenek imtihanı ile seçecek. Palet Türk Müziği İlkokulu Kurucu Temsilcisi Büyük geleceklerini planlıyoruz. İlerleyen yapıki yapıyı stratejik yönetimle Bağlıymış. ”

MEB İLKOKUL MÜFREDATI; MÜZİK BRANŞ DERSLERİYLE FARKLILAŞIYOR

Geleneğin, gelecek ile buluştuğu bir eğitim anlayışını; edep’te yanlarınıza getirdiğiniz gibi, hoş vealet ile buluşturduklarını lisana getiren Gümüş, “Palet Türkziği İlkokulu; bu hislere sahip, tam olarak gerçekleştirme sanatkarları yetiştirmek için yola çıktı. Ulusal EğitimBakanlığı’nın eğitiminin eğitimin büsbütün tasarımımızda, özel olarak hazırlanmışmüzik dersleri ekleniyor. Entelektüanımlarının meslekselyetkinliklerine karşı karşıya gelmesi hedeflenerek bir derseldontasarlandı. Unutulmuş pek çok klâsik kaynak, için tekrar çalışıldı. Üstatlarımızın yıllaravaran deneyimleriyle hazır olduklarında şimdi basılmamış dersnotaları okulumuz için yine revize edildi. Hiçbiryerde bası olmayan kişilerden kitaplarını anlatan “Palet” markayla yayınla sağlanacak. Çocuk ve sanat literatürü kapsamındakiyeni eserler paleti altında geliştirilecek” bulundu.

DERSLER; ÖZEL GEREÇ VE TEKNİKLERLE TEKRAR YORUMLANIYOR

Bu; ud, kanun, keman, ney, tanbur, klâsikkemençe, kemâne, mey, kaval, balaban, ritimsazlar (kudüm/ bendir/ daire), bağlama gibienstrümanların yer meslek sazı dersleri, solfej-nazari oyunuyat, adap (ritim) eğitimleri, eğitim-retuvar , oyunlu müzikn içerikli toplu meşkdersleri, çocuklar için klasik (geleneksel) sanatlar derslerigibi sanat eğitiminde ehemmiyet eğitiminde, ilkokulöğrencileri için özel gereç ve teknikler ile yeniden yorumlanıyor. Kadim olanla gelecek teknoloji veihtiyaçlarının okulları dört kattanoluşuyor. Orta avlu ve dış bahçe olmak üzere iki açıkalanı bulunuyor. Tüm çatılar ise bahçe olarak sevinaa sahip.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.