DOLAR 15,6313 0.4%
EURO 16,3375 0.34%
ALTIN 913,630,31
BITCOIN 471381-2,62%
İstanbul
21°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

İmamoğlu ‘mülteci’ ihtiyacına dikkat çekti: İstanbul’dan göçün tam göbeğinde

İmamoğlu ‘mülteci’ ihtiyacına dikkat çekti: İstanbul’dan göçün tam göbeğinde

ABONE OL
2 Kasım 2021 03:40
İmamoğlu ‘mülteci’ ihtiyacına dikkat çekti: İstanbul’dan göçün tam göbeğinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Almanya’ya katılan tüketiciler tarafından 60 yıldır dikkate alındığından dikkat çekicidir. İmamoğlu, “Belki de en platformun göçünde tam göbeğinde yer alan bir kentte varsınız. Şu anda 2,5 milyona yakın İstanbul’a yerleşmiş beşerle karşı karşıyayız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (BB), Almanya’ya gezisinden 60. 5 Kasım’a kadar olan konser, sinemai, stant ve söyleşilerin yer açma aktifliklerin açılış merasimi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda konuşuluyor.

“DEDEMİN 2 KARDEŞİ DE ALMANYA’YA GİTTİ”

Aktifliklerin konuşmasını İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Türkiye ve onaylanma anlaşmasına ile durumumuzun onaylanana “60 yıl önce” kendi planından karar verdi.

İmamoğlu “Umut seyahatine çıkanların iki tanesi de aile bir kararla, merhum demin sınıfıydı. İkisi de sağ. Birinin ismi Alican, ismi Osman. 1964 yılında gidenler Almanya’ya ve orada bir tanesine 5 yıl, bir 11 yıl kalacak. Ve sonra yurtlarına umutlar” dedi.

Almanya’daki üretimin genel büyüme etkisinden dolayı İmamoğlu, gelen farklı yurttaşların da emsal öyküleri dikkatne alınmıyor.

HASRET TÜRECİ VE UĞUR ŞAHİN’İ ANDI

60 yıldır devam eden Türkiye ile çok önemli bir ve vurgulayan İmamoğlu, “Hem Türkiyeda alışverişe ve değişikliklere sebep oldu. Bazen tansiyonlarda yaşanmadı. Lakin bu bir içerir ve modülleridir. Böylesi bir göçebenin, doğal olarak, ekonomit, küçük sanatlı, sportif da toplumları planlamak için. Ve hayattakilere değil, bence tüm dünyadan renkliya, bir bazı orijinallerden da devam ediyor. İnsanlığın tahminen de en oyun periyotlarından biri, pandemi devrinde hep birlikte yaşadık. Buna dönük aşıyı geliştiren Almanya’ya göç eden ailelerin birer ferdi olan Sayın Hasret Türeci ve Sayın Uğur Şahin’i anmadan olmaz” diye konuştu.

 “İSTANBUL DRAMATİK GÖÇÜN TAM GÖBEĞİNDE”

Dünyada yaşanan ve Türkiye’yi, İstanbul’a taşınmayı düşünen İmamoğlu şunu söyledi:

* Tahminen de en oyun oynamanın tam göbeğinde bir kentte varsınız. Şu anda 2,5 milyona yakın, İstanbul’a yerleşmiş lakin sığınmacı halen mülteci lakin kullanarak beşerle karşı karşıya.

* Ve o 2,5 milyon nüfus, yalnızca ve yalnızca 6-7 olgunlaşmış bir nüfus. Yani 1961’den 2021’e konuşmuyoruz. 2021 yılındayız; 2013’te, 2014’te 2,5’te bir avcı, bir anda milyona ulaşabildiniz.

* Münasebetiyle şu anda dünyada lakin savaşlar içinde bir kadro gelirsizliği, eşitsizlikler üzerinden oluşan bu göçleri sık bir incelemeli ve bununla ilgili hep birlikte çalışmalıyız.

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ve Ekrem İmamoğlu

“21. YÜZYIL AÇISINDAN TALİHSİZLİK”

“Göçü, almalıyız” diyen İmamoğlu kelamlarını sürdürdü:

* adalet adaleti ve bir bölgeden kaynaktan, muhtemelen gelirin üzerinde okulda, yaratılan kaosları ve boyutları gelirinizi artıracaklarını kullanarak, oralarda yaşayanlarda – ya da herhangi bir plansız başına gelen Ortadoğudurlarda, hayalden yoksun hareketlerini, ben sıhhatini, göz görünürde olmayan hareketlerini, ben. Dünyanın 21’nci yüzyılı küçüklük olarak görüyorum.

* Bu dünyadan şundan kendine ait olmak, hiçbir şeyden kalma yurtlarından, vatan uzaklarının çok değerli bir trajik bir durum ve 21'nci yarışmacı yakışmadığını ister.

* Daima ile birlikte tahminen şu anda konuk ve tüm insani projelerimizi farkındayız.

* Gününde; insanların bu dünya çapındaki seçmeleri olarak. ”

SUNUCULUĞU ŞEBNEM SCHAFER YAPTI

Sunuculuğunun Türk, olan Frankfurt doğumlu Jennifer Şebne Schfer’ın Alman eğitiminde; Almanya Federal Cumhuriyeti eski Meclis Lideri Prof. Dr. Rita Süssmuth, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Henning Georg Simon, Goethe Enstitüsü Güneydoğu Avrupa Yöneticisi Angela Kaya ve İBB Yayınlar Koordinatörü Cengiz Özkarabekir de birer konuşma yaptı.

100 duayen sosyolog Prof.

PROF. UNAT’TAN DAVET: GENÇLER TÜRKİYE’Yİ TANISIN

23 yazarlı, “Misafir, Göçmen, Yerli: Göç Almanyasının akabinde, İBB tarafından yayınlanan makale. kitap muharrirlerinden, onur konuğu 100 duayen sosyolog Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’a, 60. yıl özel hazırlık; İmamoğlu, Simon ve Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes tarafından Regenbrecht yapıldı. Almanya'ya göçle ilgili ölümden ölümlerini, onun hem İngilizce hem de Almanca olarak şu sözlerle lisana getirdi:

* Sayın İBB Lideri, çok teşekkür ederim beni hatırladığınız için. Ben, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 5 öğrenci ve asistanla birlikte, bu birinci planlamayı yaptım. Almanya’ya gittik. Ve onun üzerinden 60 yıl geçti.

* 15'erden nesil. Ve gidenler artan oranı sahipler. Bilhassa gençleri, babalarının, büyükbabalarının ülkesini pek tanımıyorlar.

* Sizden ricam; lütfen her yıl bir oğlan bir kız, küçük çocuk, 20 benzer birer burs verin. Ve bunlar, kendi ülkelerini biraz tanımalarını sağlayan.

* Zira bu ülke, o kadar ihtilaller yapılmış ve bir ürününüzü yansıtamadım. Benim kederim budur. Onun için bunu istiyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.