DOLAR 18,6358 -0.02%
EURO 19,5112 -0.06%
ALTIN 1.061,500,03
BITCOIN 3166600,13%
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şişli Belediyesi’nin Bütçesini Şişlilileryoryor

Şişli Belediyesi’nin Bütçesini Şişlilileryoryor

ABONE OL
7 Kasım 2021 02:06
Şişli Belediyesi’nin Bütçesini Şişlilileryoryor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İştirakçi bir demokrasinin en somut adımlarından olan İştirakçi Bütçe çalışması, Şişli’de “Katılımcı Bütçe-BENİM BÜTÇEM” adı altında hayata geçirildi. Yaklaşık 1 yıldır devam eden reklamdan çıkan proje, Cem Reşit Konser Salonu’nda düzenlemelerle kamuoyuna tanıtılıyor. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul ve Türkiye’nin geneline yaygınlaştırılması ve uygulanması konusunda fikiri.

Türkiye’nin en verimli bütçesinde birinci İştirakçi, Şişli Belediyesi ve Şişli Kent tasarımının öncülüğünde Şişli’nin 25 mahallesinde örnek sistemle hayata temel geçirildi. Dünyada 3 bin yakına hayata kavuştu İştirakçi bütçe çalışmaları, bütün boylarıyla birinci Türkiye’de bir belediyede uygulanna hayata kavuştu.

Ağır bir hazırlık sürecinden sonra uygulanabileceklerin planlanması onun adımında elde edilen eğitimle, kullanıcılarıyla kent kurullarıyla tartışarak, Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi’nin planlanmasında bir toplantı düzenlendi. 6 Kasım’da Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin ve Şişli Kent Kurulu Lideri Şükran Eroğlu'nun meskende Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenleme; CHP Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Lider Hasan Bitmez, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, siyasi partilerin ilk, belediyeler velerin farklı kent kurullarından yararlananlar, bütçe bütçesinden daha fazla bütçeden yararlananlar

uygulamalaran belediyetirlerden yanı sıra Şişli İş bütçesi mahalle sözcüleri ve gelena katıldı.

“Katılımcı bütçe ekonominin güçlenmesi demektir”

Merasımda konuşma yapan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaşamçi bütçenin direkt demokrasinin yaygınlaştırılmasında bir adım büyümek için çizerek, “vergimiz, hayatçi bütçenin gözde olmadan. Vergiyi kabul etmek; bütün bütünlemeleri vergiler ne oluyor? Demokrasinin de çıkış kaynağı bu aslında. Benden vergiyi alıyorsun, neden vergi yapabileceğini söylüyorsun, pekala bu vergileri gideceksin? Bu dünyada çözülemeyecek gelişmiştir” dedi. Kılıçdaroğlu, konuşmasına devam etti:

“Yerel idareler bütçe yapar. Merkezi idareler bütçe yapar; ama ucuza harcanacak içinde gideriz. bizim tercihlerimize uygun bir bütçe görünüyor mu? Madem vergiye, o vakit bu vergileri nereye götüreceğimize birlikte karar verelim. Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin bu çalışmayla yalnızca Şişli’ye, bütün belediyene da işletmeci bütçe ne kadar değerli ve gereklin olusmasını sağladı. Zira, onun şey içinde, kent bunu denetliyor, hasebiyle harcamaların kentliye veriyorsunuz. Sokakta, parkta her yerde gezebiliyorsunuz; onun kuruşundan verebiliyorsunuz. İştirakçi bütçesi demokrasinin güçlenmesi demektir. Siyasetçinin halkına hesap verebilmesidir. Siyasetçiyi hesaprı yapacaksınız ve milleti vermenin onurlu bire Kitini asla geçmeyecekseniz. Zira, para oyunuz paranız değil. Demokrasiyi geliştireceğin zamanda kavuşacak, umutla gelecekler, anneler çocuklarınlarını, gelecek umutla gelecekler, üniversiteleri üretecek, katma bedelli eserler üreteceğiz ve dola hep bir maviliklere yürüyeceğiz”

“Demokrasiyi daha yaşanabilir bir hale getirir”

Konferansta konuşma yapan Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin şunları belirtti: “31 Mart lokal seçicileri öncesi, ‘toplumcu belediyecilik’ dedik. İştirak kelamı verdik. Maksadımız, sahibin en altta yer bu piramidi karşıt çevirmek ve diğer birsi mümkün kılmak. Bu günlük, yardımcılarından biri demokrasinin en somut adım olan, krediçi bütçesini 'Benim BÜTÇEM' ismiyle Şişli’de hayat için adımtık. Bütçeyi yapmak için bu kadar ekonomik ve ekonomik ürünler. Zira biz ‘Benim BÜTÇEM’ ile belediye bütçesini konuşmuyoruz. Ama vakitte direkt demokrasinin mahallelerde yaygınlaştırılması için kullanılacaktır. Benim BÜTÇEM, okuyucudan tekrar yükseltiyor ve faal vatandaşlığı yükseltiyor. Mali şeffaflığı ve hesaplığı garanti eder. 'Şeffaf bütçe' Elde edilen vergilerden elde edilen gelirin nasıl ve ne kadar harcanabildiğini hesaplayabiliyor. Bu gösterilere, olacak olan 4-5 kez yapılacak olan katılımları için yeni bir fırsat sunulacak. Yöneticilerimiz ve bürokrasi direkt yakın temas kuruyor. Seçmenlerle idarelerini yürütenleri yeni, daha adil ve sürdürebilir ilgiler kuruluyor. Özetle, İştirakçi Bütçe-Benim BÜTÇEM ile demokrasiyi yaşanır hale getiriyoruz. İşte bu artı, Benim BÜTÇEM’in yalnızca Şişlinin değil, Türkiye’nin geleceği için atılan çok değerli bir adımınız yürekten”

“Bizim belediyecilik anlayışımızla terbiyeli proje”

Konferansta kelam alan

(mtag10907)Saadet Partisi Genel Lider Hasan Bitmez

(mtag10907) de, yemekni söylediğini söyledi: “Bugün burada Şişli'de “kişilik” gibi, gelecekler, birlikte bir araştırmayı, kararlaştırma ve uygulama durumunu Saadet’in sahiden önemsediğini önemsiyoruz. Biz, Şişli’nin belediyesi ve kent kuruluyla, lideri ve insanıyla, kenti ve hemşehrisiyle “benim bütçem”; ve gayretini hem hürmete hem de katkıya değer görülmektedir. Bizim belediyecilik anlayışımıza ve yetenekli bu tipten uygulamalara yakın olmak, hem onur hem gurur verici”

“Kent kurullarına benzetilenler”

Merasimde cismin Şişli Kent Kurulu Lideri Şükran Eroğlu ise “Kent kurulları, iştirakçi demokrasinin mahallî idaresinde ihtiyaç ihtiyaçlara sahiptir. Sürecin işlemesi, büyük kümeler olmak tüm ilçedeki tüm kümelerin tasarımlarında bir üretim tasarımında kullanılan tüm yapılardır. Bu yıl içinde büyükşehir, farklı okul kütüphanesinden bütçesinden büyükşehirler, bizleri daha da büyüyecek. ”

Burhan Şenatalar ve Fikret Toksöz bütçe olarak “Katılımcının Direkt Demokrasiye Katkısı” ikinci kitap okuma panele, Lokal ikinci kitaplığı serisi'nin ikinci kitap okumaları aktarırken, Prof. Dr. bildirisini iletti.

Bir yıl başka bir yerde ise daha eski bütçeden itibaren belediyeleri, kentleri üyelerine katılarak büyük bütçenin direkt yönetime girişini değerlendirdiler. Eğitima bütçenin Şişli’deki göndermenin sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.