DOLAR 18,5206 0.12%
EURO 17,7428 -0.16%
ALTIN 964,24-0,15
BITCOIN 345201-5,53%
İstanbul
24°

AÇIK

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

VGM Yükseköğrenim burslarına müracaate açıldı! Öğrencilere her ay 400 TL verilecek!

VGM Yükseköğrenim burslarına müracaate açıldı! Öğrencilere her ay 400 TL verilecek!

ABONE OL
2 Kasım 2021 10:10
VGM Yükseköğrenim burslarına müracaate açıldı! Öğrencilere her ay 400 TL verilecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim (üniversite) burs müracaatları 1-15 Kasım 2021 tarihleri ortasında alınacak. Kredi ve Yurtlar Kurumu müracaatları şimdi başlamadığından üniversitelerin ön lisans ve lisans kısımlarında okuyan öğrenciler VGM burslarına ağır ilgi gösteriyor. Kamu kurumlarından burs dayanağı alanlar müracaat yapamazken kredi alan öğrenciler VGM 2021 bursuna müracaat edebilecek. Bursiyerlere ödemeleri Ekim-Mayıs ayları ortasında toplam 8 ay boyunca gerçekleştirilecek. Kıymetlendirme süreçleri VGM yönetmeliğine nazaran gerçekleştirilirken öğrencilerin gereksinim sahibi olması belirleyici olacak. Burs almaya hak kazanan adaylardan ek olarak doküman talep edilirken, istenilen bilgileri vaktinde teslim etmeyenler burs hakkını kaybedecek. Pekala 2021-2022 VGM burs başvurusu nasıl yapılır? İşte internet üzerinden aylık 400 TL burs başvurusu yapma ekranı!

 

VGM Üniversite Burs Müracaatları Kasım Ayının Birinci Gününde Başladı!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, ortaöğrenim burs müracaatları sona erdi ve kıymetlendirme süreçleri başladı. VGM resmi internet sayfasından yayınlanan takvimde dikkate alınarak 2021-2022 üniversite burs müracaat ekranı erişime açıldı. Sizde burstan yararlanmak için buradan direkt olarak müracaat sayfasına ulaşabilirsiniz. Burs başvurusu yapacak öğrenciler kimlerin müracaat yapabileceğini, kıymetlendirme kriterlerini ve burs fiyatlarını merak ediyor. İşte Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilecek bursa ilişkin sıkça sorulan soruların tek tek yanıtları;

(1)Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursundan Kimler Faydalanamaz?

Daima bir işte çalışarak, minimum fiyat seviyesinde fiyat alan yahut gelire sahip olanlar,

T.C. vatandaşı olmayanlar,

Polis ve Askeri okul öğrencileri,

Ek mühlet tahsil gören öğrenciler, (okulunu uzatanlar)

Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler,

(2) KYK burs ve kredisi almak VGM bursuna pürüz midir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burstan yararlanan öğrenciler VGM bursundan yararlanamazlar. Lakin tahsil kredisi alan öğrenciler burs müracaat hakkına sahiptir. (VGM burs müracaat sonuçları KYK burs müracaat sonuçları açıklandıktan sonra duyurulur.)

(3) VGM 2021-2022 Burs Fiyatı Ne Kadar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2021-2022 eğitim öğretim yılında burs fiyatlarında değişikliğe gitti. Geride bıraktığımız sene Yükseköğrenim burs fiyatı 300 TL’yken bu yıl 100 TL artırım yapılarak bu fiyat 400 TL’ye çıkartıldı.

(4) Vakıflar Genel Müdürlüğü burs ödemeleri ne vakit hesaplara yatar?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, üniversite bursu ödemeleri bir eğitim devrinde 8 ay boyunca gerçekleştirilir. Öğrencilere Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödeme yapılır.

(5) VGM Burs Ödemeleri Hangi Durumlarda Kesilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü her periyot başında öğrencilerden evrak talep eder. Bu evraklarda öğrencilik durumunun devam edip etmediği ve muvaffakiyet durumu takip edilir. Öğrencilik durumunun sona ermesi, GNO’nun (Genel Not Ortalaması) 2.00 altına düşmesi, öğrencinin işlediği kabahatten ötürü 6 ay ve üzeri mahpus cezası alması ve istenilen dokümanın Vakıflar Genel Müdürlüğüne teslim edilmemesi durumlarında burs ödemesi kesilir. Ayrıyeten Vakıf üniversitelerinde %100  burs alan ve burs hakkının kaybeden öğrencilerin bursu kesilir.

VGM Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü burs müracaatları her yıl olduğu üzere bu yılda internet üzerinden gerçekleştirilecek. Bu yüzden öğrencilerin rastgele bir kuruma direkt olarak müracaat etmesine gerek yoktur. Öğrenciler buradan müracaat sayfasına direkt olarak erişebilir ve aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek burs müracaatında bulunabilir.

1-Yükseköğrenim Bursu Müracaat Giriş Ekranı

Üstte bulunan adresten müracaat sayfasına giriş yapan öğrenciler T.C. kimlik numarası, isim, soyad, doğum tarihi, baba ismi, ferdî bilgi metni ve güvenlik kodunu doğrulayarak birinci adımı geride bırakır.

2- İkinci adımda öğrencilere ilişkin birtakım ferdî bilgiler talep edilir. Giriş yaptıktan sonra öğrencilere ilişkin nüfus bilgilerinin eksiksiz doldurulması istenir. Öğrenci dışında aile fert sayısı, öğrenci dışında üniversite okuyan kardeş sayısı üzere.

3- Nüfus bilgilerinin akabinde adaydan aile bilgileri talep edilir. Çalışan yahut vefat eden anne-baba bilgileri, eşin çalışma durumu, ailenin toplam geliri üzere bilgiler burada beyan edilir.

4- Aile bilgilerinin akabinde öğrencinin eğitim aldığı üniversite, fakülte, kısım program üzere bilgiler istenir.

5- Eğitim bilgilerinin arından öğrenci ve ailesinin ikamet durumu ve bağlantı bilgileri istenir. Kalınan konutun kira yahut kendi mesken olma durumu, öğrencinin yaşadığı konutun aile ile birlikte olması yahut olmaması üzere bilgiler talep edilir.

6- Bilgilerin doldurulmasının akabinde adaylar müracaat ve onay kısmına geçilir. Bu kısımda öğrenciler burs müracaat metnini okuduklarını ve kabul ettiklerini belirtmiş ve burs müracaatlarını tamamlamış olurlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.