DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 308582-0,06%
İstanbul
11°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Yerliın tükettiği 6 lirayı aştı

Yerliın tükettiği 6 lirayı aştı

ABONE OL
2 Kasım 2021 09:02
Yerliın tükettiği 6 lirayı aştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TSPB, eylül ayı finansal piyasa özet bilgilerini açıkladı. TSPB’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derleyerek hazırladığı finansal piyasa özet bilgilerine nazaran, yurt içi yerleşiklerin (yerli yatırımcılar) finansal varlıkları eylül ayı sonu prestijiyle son bir yılda yüzde 18,4 artışla 6,1 trilyon liraya ulaştı. Yerli yatırımcıların finansal varlıkları son bir yılda yaklaşık 950 milyar lira artış gösterdi. Birebir periyotta yurt dışı yerleşiklerin (yabancı yatırımcı) finansal varlıklarının da yüzde 4 artarak 560 milyar lira oldu.

Nisan ayı sonu prestijiyle 2 milyon 674 bin üzere rekor düzeylere ulaşan Borsa İstanbul pay senedi piyasasında bakiyeli yatırımcı sayısında, mayıs ayından itibaren yaşanan düşüş, eylül ayında bir ölçü toparlandı. Ağustos ayı sonu prestijiyle 2 milyon 395 bine kadar gerileyen pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı, eylül ayında 2 milyon 409 bine çıktı. Buna nazaran, pay senedi piyasasında ayda en az bir kere süreç yapan yatırımcı (aktif yatırımcı) sayısında mayıs ayından itibaren yaşanan düşüşün akabinde, ağustos ayında bir ölçü toparlandı. Temmuz ayında bayram tatilinin de tesiriyle 791 bine kadar gerileyen pay senedi piyasasındaki etkin yatırımcı sayısı, ağustos ayında tekrar 1 milyonun üzerine çıktı.

YERLİLERİN PAY SENEDİ VARLIKLARI YILLIK BAZDA YÜZDE 27,6 BÜYÜDÜ​

TSPB’nin derlediği datalar, yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının yatırımcı sayısındaki artışa karşın, Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşün tesiriyle, eylül ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 3 gerilediğini ortaya koyuyor. Yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları eylülde geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 27,6 artarak 402,6 milyar lira oldu. Yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının, 175,6 milyar lirası kurumsal yatırımcılar ve hukuksal şahıslara, 227 milyar lirası da ferdî yatırımcılara ilişkin bulunuyor.

Son bir yılda yerli yatırımcıların finansal varlıkları içerisinde yıllık bazda en yüksek artış, kur artışının da tesiriyle eurobond varlıklarında yaşandı. Yerli yatırımcıların özel dal eurobond varlıkları eylül ayı sonu prestijiyle geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 58,7 artarak 114,7 milyar lira oldu. Tıpkı devirde kamu eurobond varlıkları da yüzde 39,8 artarak 327,8 milyar lira oldu.

Yerli yatırımcıların döviz tevdiat hesaplarındaki varlıkları, son bir yılda yüzde 22 artarak 2 trilyon lirayı aşarken, TL mevduatları da yüzde 16,6 artarak 1 trilyon 790 milyar liraya çıktı. Yerli yatırımcılara ilişkin; pay senedi, varlığa dayalı menkul değer, varlık teminatlı menkul değer, özel ve kamu eurobond, devlet iç borçlanma senetleri, varant ve sertifikadan oluşan sermaye piyasası varlıklarının, toplam finansal varlıklar içerisindeki hissesi eylül sonu prestijiyle yüzde 37,3 oldu.

YABANCILARIN PAY SENEDİ VARLIKLARINDA DÜŞÜŞ

TSPB bilgilerine nazaran, geçen yılın eylül ayı sonunda 538,1 milyar lira olan yabancı yatırımcıların finansal varlıkları, yüzde 4,1 artarak Eylül 2021 prestijiyle 560 milyar lira oldu. Yabancı yatırımcıların finansal varlıklarında, nisan ayında başlayan artış, eylül ayında yerini düşüşe bıraktı. Bilgiler, yabancı yatırımcıların finansal varlıklarında eylül ayında yaşanan düşüşün, pay senedi varlıklarından kaynaklandığını gösteriyor.

Yabancı yatırımcıların pay senedi varlıkları, eylül ayında bir evvelki aya nazaran 13,8 milyar TL (yüzde 5) düşerek 285 milyar liraya gerildi. Eylül sonu prestijiyle Türkiye’deki toplam 687,6 milyar lira olan pay senedi portföy pahasının, yüzde 58,5’i yerli yatırımcılara, yüzde 41,5’i yabancı yatırımcılara ilişkin bulunuyor.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.