DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 357143-1,10%
İstanbul
23°

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ziraî takviyelerde gelecek yıl aslan hissesi hayvancılığın

Ziraî takviyelerde gelecek yıl aslan hissesi hayvancılığın

ABONE OL
2 Kasım 2021 07:26
Ziraî takviyelerde gelecek yıl aslan hissesi hayvancılığın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA muhabirinin, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yaptığı derlemeye nazaran, bitkisel üretimde takviyeler, tarım havzaları üretim ve destekleme modeli çerçevesinde ilçe seviyesinde belirlenen eser listeleri temel alınarak uygulanıyor.

Hayvancılıkta ise vilayet ve bölge bazında ayrıştırılmış bir destekleme modeline geçiş yapıldı ve bölgesel kalkınma projelerinin uygulandığı yörelere has takviyeler artırıldı.

Su eserlerinde ise kayıt dışılığın önlenmesi ve verimliliğin artırılmasına yönelik destekleme uygulamalarına devam ediliyor.

Ziraî destekleme bütçesi 2022 yılı için 2021 yılına nazaran yüzde 12,5 artırılarak 22,97 milyar liradan 25,83 milyar liraya yükseltildi.

Alan bazlı dayanaklar ortasındaki mazot dayanağı ile arz açığı bulunan eserlere yapılan fark ödemesi ve hayvancılık dayanakları 2022 yılında bütçelerinde en fazla artış öngörülen dayanak kalemleri oldu.

EN YÜKSEK HİSSE HAYVANCILIĞIN

Destekleme bütçesinden en yüksek hissesi 7 milyar 620 milyon lirayla hayvancılık aldı. Hayvancılığın destekleme bütçesinden aldığı hisse yüzde 29,5 olarak gerçekleşti. Hayvancılığa bu yıl için 7 milyar 366 milyon liralık bütçe ayrılmıştı.

Hayvancılığı, mazot ve gübre takviyelerinin de içinde bulunduğu 7 milyar 300 milyon liralık alan bazlı ziraî takviye ödemeleri, 5 milyar 475 milyon lirayla fark ödemeleri ve 1 milyar 924 milyon lirayla tarım sigortası destekleme hizmetleri izledi.

Başka ziraî gayeli dayanaklara 1 milyar 298 milyon lira, kırsal kalkınma hedefli ziraî desteklemelere 1 milyar 850 milyon lira ve telafi edici ödemelere de 367 milyon lira ayrıldı.

KURAKLIĞIN NEDEN OLDUĞU RANDIMAN KAYBINA 1 MİLYAR LİRALIK BÜTÇE

Kuraklık nedeniyle üreticilerin yaşadığı randıman kaybının telafi edilmesi için “2021 Yılında İklimsel Faktörlere Bağlı Olarak Gerçekleşen Yetersiz Yağış Nedeniyle Randıman Kaybı Yaşayan Çiftçilere Destekleme Ödemesi Yapılmasına Ait Cumhurbaşkanı Kararı”, 1 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar, kuru kaidelerde arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf, mercimek, nohut eserlerini eken ve bu eserlerde yüzde 30 ve üzeri randıman kaybı yaşayan çiftçilere dayanak sağlanmasını amaçlıyor. Bu kapsamda, gelecek yıl için ziraî takviyelerden 1 milyar liralık bütçe, “verim kaybı” için ayrıldı.

Ziraî desteklemelerde aktifliğin sağlanması için dayanakların havza, eser ve su kısıtı temelinde farklılaştırılarak bunların yönetim ve denetiminin alan bazlı yapılmasına, üretici yahut işletmelerin gelir düzeylerinin desteklemelerde dikkate alınmasına öncelik veriliyor.

Ziraî destekleme sisteminde, desteklenecek eserler ve destekleme ünite fiyatlarının kurulacak bir sistemle nizamlı olarak yapılacak tesir tahlillerinin sonuçlarına nazaran her yıl yine belirlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.